Vishay/BCcomponents BFC246719124
BFC246719124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246719124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246719124.pdf
Availability of BFC246719124
QUANTITY
BFC246719124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246719124
Internal Part NumberEIS-BFC246719124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246719124
Related LinksBFC246, BFC246719124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246719124 Details Description
Related parts for BFC246719124
CONN HEADER 26POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SL SMT RA HDR 30 SAU 2POS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
9XSTREAM 100MW RPSMA 19200BPS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf