Vishay/BCcomponents BFC246853335
BFC246853335 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246853335
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246853335.pdf
Availability of BFC246853335
QUANTITY
BFC246853335 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246853335
Internal Part NumberEIS-BFC246853335
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246853335
Related LinksBFC246, BFC246853335 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246853335 Details Description
Related parts for BFC246853335
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
IC REG BUFFER 14BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR14S/AE14G/HSR14S datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG PINK 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf