NMB Technologies Corp. BG1203-B053-00L-00
BG1203-B053-00L-00 picture photo
Mfg. Part Number
BG1203-B053-00L-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
BG1203-B053-00L-00.pdf
Availability of BG1203-B053-00L-00
QUANTITY
BG1203-B053-00L-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BG1203-B053-00L-00
Internal Part NumberEIS-BG1203-B053-00L-00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS InformationBG1203-B053-00L-00 Material
3D ModelBG1203.stpBG1203.prtBG1203.sldprtBG1203.igs
Standard Package30
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesBG
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32mm W
Air Flow26.1 CFM (0.739m³/min)
Static Pressure0.582 in H2O (145.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise50.5 dB
Power (Watts)6.00W
RPM2100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.250A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C