Vishay/Dale RLR05C1472FRRSL
RLR05C1472FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1472FRRSL
Brief Description
RES 14.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1472FRRSL.pdf
Availability of RLR05C1472FRRSL
QUANTITY
RLR05C1472FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1472FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1472FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1472FRRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1472FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1472FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C1472FRRSL
WRIST STRAP - HIGH LAND datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12POS DUAL TIN datasheet.pdf
TERM LUG 2AWG STR GREEN datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16HTSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC DO215AB datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 0.5A 16DFN datasheet.pdf