Rohm Semiconductor BH29MA3WHFV-TR
BH29MA3WHFV-TR picture photo
Mfg. Part Number
BH29MA3WHFV-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.3A 6HVSOF
Datasheet Download
BH29MA3WHFV-TR.pdf
Availability of BH29MA3WHFV-TR
QUANTITY
BH29MA3WHFV-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BH29MA3WHFV-TR
Internal Part NumberEIS-BH29MA3WHFV-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package6-HVSOF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH29MA3WHFV-TR
Related LinksBH29MA3, BH29MA3WHFV-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BH29MA3WHFV-TR Details Description
Related parts for BH29MA3WHFV-TR
CONN HEADER .100 SNGL STR 15POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.2V 5TSOP datasheet.pdf
BUTT SPLICE LONG BARREL #6 AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
RES 13M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.95A 145 MOHM datasheet.pdf
IC VCXO AFM 2X MULTIPLIER CLOCK datasheet.pdf
512M MDDR X16 200MHZ datasheet.pdf