Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/AGC-10RX
BK/AGC-10RX picture photo
Mfg. Part Number
BK/AGC-10RX
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 34AB 3AG
Datasheet Download
BK/AGC-10RX.pdf
Availability of BK/AGC-10RX
QUANTITY
BK/AGC-10RX Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/AGC-10RX
Internal Part NumberEIS-BK/AGC-10RX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage200A
Melting I²t0.492
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.008 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/AGC-10RX
Related LinksBK/AG, BK/AGC-10RX Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/AGC-10RX Details Description
Related parts for BK/AGC-10RX
RES SMD 309 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.70V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 17POS STR datasheet.pdf
IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SC70-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 755MA 485 MOHM datasheet.pdf