Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMA-315-R
BK/GMA-315-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMA-315-R
Brief Description
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMA-315-R.pdf
Availability of BK/GMA-315-R
QUANTITY
BK/GMA-315-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMA-315-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMA-315-R
FamilyFuses
SeriesGMA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating315mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.019
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.839 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMA-315-R
Related LinksBK/GMA, BK/GMA-315-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMA-315-R Details Description
Related parts for BK/GMA-315-R
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 334 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
DUMMY I/O MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
450 L, 18MM PITCH, 15M RANGE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf