Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMA-800-R
BK/GMA-800-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMA-800-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMA-800-R.pdf
Availability of BK/GMA-800-R
QUANTITY
BK/GMA-800-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMA-800-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMA-800-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.7
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.17 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMA-800-R
Related LinksBK/GMA, BK/GMA-800-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMA-800-R Details Description
Related parts for BK/GMA-800-R
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S861/5 K/F 45 1% datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
DIN 41626 MALE 1MM PO F SI PIN D datasheet.pdf
MICRO 21 F 48" YEL JACKS datasheet.pdf