Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/MCRW125MA
BK1/MCRW125MA picture photo
Mfg. Part Number
BK1/MCRW125MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
BK1/MCRW125MA.pdf
Availability of BK1/MCRW125MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK1/MCRW125MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/MCRW125MA
Internal Part NumberEIS-BK1/MCRW125MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMicrotron® MCRW
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0009
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)
DC Cold Resistance2.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/MCRW125MA
Related LinksBK1/MC, BK1/MCRW125MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/MCRW125MA Details Description
Related parts for BK1/MCRW125MA
IC FPGA 160 I/O 208PQFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
KIT CAP CERAMIC NP0 0402 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf