Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/MCRW125MA
BK1/MCRW125MA picture photo
Mfg. Part Number
BK1/MCRW125MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
BK1/MCRW125MA.pdf
Availability of BK1/MCRW125MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK1/MCRW125MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/MCRW125MA
Internal Part NumberEIS-BK1/MCRW125MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMicrotron® MCRW
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0009
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)
DC Cold Resistance2.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/MCRW125MA
Related LinksBK1/MC, BK1/MCRW125MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/MCRW125MA Details Description
Related parts for BK1/MCRW125MA
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
Z89273 ACCESSORY KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 20POS datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 5V datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3A 60 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE RECTIFER TRIPLE 1800V SMPD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT PIN datasheet.pdf