Amphenol Industrial BP00CE-12-3P
BP00CE-12-3P picture photo
Mfg. Part Number
BP00CE-12-3P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/PINS
Datasheet Download
BP00CE-12-3P.pdf
Availability of BP00CE-12-3P
QUANTITY
BP00CE-12-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of BP00CE-12-3P
Internal Part NumberEIS-BP00CE-12-3P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP00CE-12-3P
Related LinksBP00CE, BP00CE-12-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
BP00CE-12-3P Details Description
Related parts for BP00CE-12-3P
CONN PLUG 10POS VERT CRIMP TIN datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
63320A108 ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf