Amphenol Industrial BP06CE-14-19S
BP06CE-14-19S picture photo
Mfg. Part Number
BP06CE-14-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
BP06CE-14-19S.pdf
Availability of BP06CE-14-19S
QUANTITY
BP06CE-14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of BP06CE-14-19S
Internal Part NumberEIS-BP06CE-14-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP06CE-14-19S
Related LinksBP06CE, BP06CE-14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
BP06CE-14-19S Details Description
Related parts for BP06CE-14-19S
IC DTYPE LATCH 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
TOOL STRIPPER 2LEVEL .472 YLW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
21+21 WAY M HORZ 3MM TAIL W0JS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 208QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf