B B Battery BP28-12-B1
BP28-12-B1 picture photo
Mfg. Part Number
BP28-12-B1
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
BATT VRLA 12V 28AH
Datasheet Download
BP28-12-B1.pdf
Availability of BP28-12-B1
QUANTITY
BP28-12-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP28-12-B1
Internal Part NumberEIS-BP28-12-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetLead-Acid Batteries MSDS
Featured ProductValve Regulated Lead-Acid Rechargeable Battery
Standard Package250
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
SeriesBP
Battery ChemistryLead Acid (VRLA)
Battery Cell Size12V
Voltage - Rated12V
Capacity28Ah
Size / Dimension6.95" L x 6.59" W x 4.98" H (176.5mm x 167.5mm x 126.5mm)
Termination StyleNut and Bolt, M5
Discharge Rate20Hr
Standard Charge Current-
Standard Charge Time-
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP28-12-B1
Related LinksBP28-, BP28-12-B1 Datasheet, B B Battery Distributor
BP28-12-B1 Details Description
Related parts for BP28-12-B1
CONN HEADER 26POS VERT TIN .100 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ITRAC DCARD SIGNAL MODULE - 10 datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 19-56V 450MA datasheet.pdf
4P 6C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf