Vishay/Dale RNC55H1244FSB14
RNC55H1244FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1244FSB14
Brief Description
RES 1.24M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1244FSB14.pdf
Availability of RNC55H1244FSB14
QUANTITY
RNC55H1244FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1244FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1244FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1244FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1244FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1244FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1244FSB14
SOCKET 4PAD 3.2X2.5 OSCILLATOR datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 8 OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 15.99K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
PIN ASSY..070 datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf