Rohm Semiconductor BP5232-33A
BP5232-33A picture photo
Mfg. Part Number
BP5232-33A
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 2A 9SIP
Datasheet Download
BP5232-33A.pdf
Availability of BP5232-33A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BP5232-33A Order Process
Ship out your order
Specifications of BP5232-33A
Internal Part NumberEIS-BP5232-33A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingBulk
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching-
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-20°C ~ 55°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-SIP, 9 Leads
Supplier Device Package10-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP5232-33A
Related LinksBP523, BP5232-33A Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BP5232-33A Details Description
Related parts for BP5232-33A
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 0805 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 5W 86DB 50X90MM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf