Rohm Semiconductor BR24T01FJ-WE2
BR24T01FJ-WE2 picture photo
Mfg. Part Number
BR24T01FJ-WE2
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOP-J
Datasheet Download
BR24T01FJ-WE2.pdf
Availability of BR24T01FJ-WE2
QUANTITY
BR24T01FJ-WE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR24T01FJ-WE2
Internal Part NumberEIS-BR24T01FJ-WE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEEPROM Memory Solutions
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.6 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR24T01FJ-WE2
Related LinksBR24T0, BR24T01FJ-WE2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BR24T01FJ-WE2 Details Description
Related parts for BR24T01FJ-WE2
CONN RECEPT CPC 24POS STD SER 1 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC FILTER RECON VID 14-SOIC datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CABLE FLOAT SPDT 10A POLY datasheet.pdf