Infineon Technologies BSC010N04LSATMA1
BSC010N04LSATMA1 picture photo
Mfg. Part Number
BSC010N04LSATMA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A TDSON-8
Datasheet Download
BSC010N04LSATMA1.pdf
Availability of BSC010N04LSATMA1
QUANTITY
BSC010N04LSATMA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BSC010N04LSATMA1
Internal Part NumberEIS-BSC010N04LSATMA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C38A (Ta), 100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6800pF @ 20V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN
Supplier Device PackagePG-TDSON-8 FL (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BSC010N04LSATMA1
Related LinksBSC010N0, BSC010N04LSATMA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BSC010N04LSATMA1 Details Description
Related parts for BSC010N04LSATMA1
RES SMD 649 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION - COMMERCIAL SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SENSOR PRES 250PSI GAUGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 35V T/H datasheet.pdf