ST BTA26-600BRG
BTA26-600BRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA26-600BRG
Brief Description
TRIAC 600V 25A TOP3
Datasheet Download
BTA26-600BRG.pdf
Availability of BTA26-600BRG
QUANTITY
BTA26-600BRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA26-600BRG
Internal Part NumberEIS-BTA26-600BRG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsBTA26 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTOP-3 Insulated
Supplier Device PackageTOP3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA26-600BRG
Related LinksBTA26-, BTA26-600BRG Datasheet, ST Distributor
BTA26-600BRG Details Description
Related parts for BTA26-600BRG
CAP FILM 0.1UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
EPM94 LEGEND INSERT ./ datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf