ST BTB16-700CWRG
BTB16-700CWRG picture photo
Mfg. Part Number
BTB16-700CWRG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 700V TO220AB
Datasheet Download
BTB16-700CWRG.pdf
Availability of BTB16-700CWRG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTB16-700CWRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTB16-700CWRG
Internal Part NumberEIS-BTB16-700CWRG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTB16-700CWRG
Related LinksBTB16-, BTB16-700CWRG Datasheet, ST Distributor
BTB16-700CWRG Details Description
Related parts for BTB16-700CWRG
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP FILM 130UF 10% 75VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 280X89MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
SHEET COPPER FOIL 584MMX.91M datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf