Mueller Electric Co. BU-31103-0
BU-31103-0 picture photo
Mfg. Part Number
BU-31103-0
Manufacturer
Product Category
Banana and Tip Connectors - Jacks, Plugs
Brief Description
PLUG BANANA PAR STACKING BLACK
Datasheet Download
BU-31103-0.pdf
Availability of BU-31103-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BU-31103-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-31103-0
Internal Part NumberEIS-BU-31103-0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBanana and Tip Connectors - Jacks, Plugs
SeriesBU
PackagingBulk
TypeBanana Plug, Stackable
GenderMale
Plug/Mating Plug DiameterStandard Banana
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
InsulationSheathed
Features-
ColorBlack
Wire Gauge0.156" (4.0mm) Dia Wire
Contact Finish-
Contact Material-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-31103-0
Related LinksBU-31, BU-31103-0 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-31103-0 Details Description
Related parts for BU-31103-0
RES SMD 470 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN PIN(M) GOLD #20AWG BNC/TNC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PORT HNDHLD HOT KNIFE 110V datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf