Rohm Semiconductor BU2505FV-E2
BU2505FV-E2 picture photo
Mfg. Part Number
BU2505FV-E2
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 10BIT 10-CHAN SSOP-B20
Datasheet Download
BU2505FV-E2.pdf
Availability of BU2505FV-E2
QUANTITY
BU2505FV-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU2505FV-E2
Internal Part NumberEIS-BU2505FV-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time7µs
Number of Bits10
Data InterfaceSerial
Number of Converters10
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP-B
Number of Outputs and Type10 Voltage, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU2505FV-E2
Related LinksBU250, BU2505FV-E2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BU2505FV-E2 Details Description
Related parts for BU2505FV-E2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf