Rohm Semiconductor BU27TA2WHFV-TR
BU27TA2WHFV-TR picture photo
Mfg. Part Number
BU27TA2WHFV-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.2A 5HVSOF
Datasheet Download
BU27TA2WHFV-TR.pdf
Availability of BU27TA2WHFV-TR
QUANTITY
BU27TA2WHFV-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BU27TA2WHFV-TR
Internal Part NumberEIS-BU27TA2WHFV-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.36V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-HVSOF
Supplier Device PackageHVSOF5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU27TA2WHFV-TR
Related LinksBU27TA2, BU27TA2WHFV-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BU27TA2WHFV-TR Details Description
Related parts for BU27TA2WHFV-TR
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
SCR DBL HISCR 2000V 230A MAGNPAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.45A 250 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150MH 12MA 1.1 KOHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf