NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK210-50Y,127
BUK210-50Y,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK210-50Y,127
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
MOSFET N-CH 50V 9A SOT263B-01
Datasheet Download
BUK210-50Y,127.pdf
Availability of BUK210-50Y,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK210-50Y,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK210-50Y,127
Internal Part NumberEIS-BUK210-50Y,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesTOPFET™
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load5.5 V ~ 35 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)9A
Rds On (Typ)28 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesStatus Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature150°C (TJ)
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK210-50Y,127
BUK210-50Y,127 Details Description
Related parts for BUK210-50Y,127
CONN HDR DUAL 94POS .100 SRT AU datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X6.9MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1880MHZ 0402 datasheet.pdf
IC BUFFER 20BIT 3.3V 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.965" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf