Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C120P-HE3-18
BZD27C120P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C120P-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C120P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C120P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C120P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C120P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C120P-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 91V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C120P-HE3-18
Related LinksBZD27C12, BZD27C120P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C120P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C120P-HE3-18
RES SMD 9.53KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 375MW SOD123F datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" GOLD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
TV 5C 5#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf