Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C16P-HE3-08
BZD27C16P-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C16P-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C16P-HE3-08.pdf
Availability of BZD27C16P-HE3-08
QUANTITY
BZD27C16P-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C16P-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZD27C16P-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C16P-HE3-08
Related LinksBZD27C16, BZD27C16P-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C16P-HE3-08 Details Description
Related parts for BZD27C16P-HE3-08
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 100'CRIMP N-BNC datasheet.pdf
RES 96K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 120POS datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
HDM 9SMPO062F T datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf