Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C62P-E3-18
BZD27C62P-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C62P-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C62P-E3-18.pdf
Availability of BZD27C62P-E3-18
QUANTITY
BZD27C62P-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C62P-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C62P-E3-18
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 47V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C62P-E3-18
Related LinksBZD27C6, BZD27C62P-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C62P-E3-18 Details Description
Related parts for BZD27C62P-E3-18
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 3X18" A CRS datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR DUAL .100" datasheet.pdf