Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C100-E3-TR3
BZG05C100-E3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C100-E3-TR3
Brief Description
DIODE ZENER 100V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C100-E3-TR3.pdf
Availability of BZG05C100-E3-TR3
QUANTITY
BZG05C100-E3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C100-E3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C100-E3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)350 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 75V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C100-E3-TR3
Related LinksBZG05C10, BZG05C100-E3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C100-E3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C100-E3-TR3
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 63MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS QUAD 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.45 OHM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INTERFACE MODULE datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E OFF WHITE datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 1600VDC datasheet.pdf