Diodes Incorporated BZT52C36-7-F
BZT52C36-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C36-7-F
Brief Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C36-7-F.pdf
Availability of BZT52C36-7-F
QUANTITY
BZT52C36-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C36-7-F
Internal Part NumberEIS-BZT52C36-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 16/Sept/2008
Green Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 11/Nov/2011
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 25.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C36-7-F
Related LinksBZT52C, BZT52C36-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C36-7-F Details Description
Related parts for BZT52C36-7-F
POWER OUTLET STRIP 15A 8 REAR datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.025 WHITE 100' datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMCJ datasheet.pdf
DIE SET CAMBRIDGE/AIM RG58/59/62 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf