Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C3V6-G3-18
BZT52C3V6-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C3V6-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C3V6-G3-18.pdf
Availability of BZT52C3V6-G3-18
QUANTITY
BZT52C3V6-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C3V6-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C3V6-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C3V6-G3-18
Related LinksBZT52C3, BZT52C3V6-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C3V6-G3-18 Details Description
Related parts for BZT52C3V6-G3-18
IC OPAMP GP 125MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 32W datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 440MA 110 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/3.5V 0.3A 6WDFN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf