Panasonic Electric Works NL6EBX-L2-DC12V-1
NL6EBX-L2-DC12V-1 picture photo
Mfg. Part Number
NL6EBX-L2-DC12V-1
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V
Datasheet Download
NL6EBX-L2-DC12V-1.pdf
Availability of NL6EBX-L2-DC12V-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NL6EBX-L2-DC12V-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NL6EBX-L2-DC12V-1
Internal Part NumberEIS-NL6EBX-L2-DC12V-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesNL
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current133.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power1.6 W
Coil Resistance90 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL6EBX-L2-DC12V-1
Related LinksNL6EBX-L, NL6EBX-L2-DC12V-1 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
NL6EBX-L2-DC12V-1 Details Description
Related parts for NL6EBX-L2-DC12V-1
IC ADC 8CH 12BIT 133KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CIR BRKR 1A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 10% 1.6KV RAD datasheet.pdf