Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55A11-GS08
BZT55A11-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55A11-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55A11-GS08.pdf
Availability of BZT55A11-GS08
QUANTITY
BZT55A11-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55A11-GS08
Internal Part NumberEIS-BZT55A11-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55A11-GS08
Related LinksBZT55A, BZT55A11-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55A11-GS08 Details Description
Related parts for BZT55A11-GS08
DIP CABLE - CDR16S/AE16G/CDR16S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
EVAL BD PI3301-01 datasheet.pdf
A4 SIMPLE DRIVE PULSE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 8A X2 TO-220 datasheet.pdf