Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55C43-GS08
BZT55C43-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55C43-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 43V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55C43-GS08.pdf
Availability of BZT55C43-GS08
QUANTITY
BZT55C43-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55C43-GS08
Internal Part NumberEIS-BZT55C43-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)600 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55C43-GS08
Related LinksBZT55C, BZT55C43-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55C43-GS08 Details Description
Related parts for BZT55C43-GS08
FAN BLOWER 76X28MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
REG 5V TO -12V .50A 3P-SIP VRT datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 15P SER 90 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS 40-TQFN datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF RECEPT datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 680 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf