Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C110-TR
BZW03C110-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C110-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 110V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C110-TR.pdf
Availability of BZW03C110-TR
QUANTITY
BZW03C110-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C110-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03C110-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)125 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 82V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-64, Axial
Supplier Device PackageSOD-64
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C110-TR
Related LinksBZW03C, BZW03C110-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C110-TR Details Description
Related parts for BZW03C110-TR
CONN RCPT 10POS MALE WALL MNT datasheet.pdf
IC DECODE/DEMUX 4-16 24-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 60A TO-247 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 3POS 3' datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 11POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf