Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C16-TR
BZW03C16-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C16-TR
Brief Description
DIODE ZENER 16V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C16-TR.pdf
Availability of BZW03C16-TR
QUANTITY
BZW03C16-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C16-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03C16-TR
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)1.3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C16-TR
Related LinksBZW03, BZW03C16-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C16-TR Details Description
Related parts for BZW03C16-TR
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
SIDACTOR BI 190V 400A TO-92 datasheet.pdf
TEST KIT WIRELESS USB datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65 WD 16SOIC datasheet.pdf
TRANS CURRENT PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30A D2PAK datasheet.pdf