Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-188B-E3/73
BZW04-188B-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-188B-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 301VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-188B-E3/73.pdf
Availability of BZW04-188B-E3/73
QUANTITY
BZW04-188B-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-188B-E3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-188B-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp301V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-188B-E3/73
Related LinksBZW04-18, BZW04-188B-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-188B-E3/73 Details Description
Related parts for BZW04-188B-E3/73
RES ARRAY 2 RES 22 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 200W 200V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 5V 56.8KHZ datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf