Nichicon LGY2E391MELB
LGY2E391MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGY2E391MELB
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGY2E391MELB.pdf
Availability of LGY2E391MELB
QUANTITY
LGY2E391MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2E391MELB
Internal Part NumberEIS-LGY2E391MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2E391MELB
Related LinksLGY2E3, LGY2E391MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2E391MELB Details Description
Related parts for LGY2E391MELB
CONN SPRING CONT 26 POS .177 SMD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
KJB 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .437 datasheet.pdf
FUSE-D1 2A T GL/GG 500VAC E16 datasheet.pdf