Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04P5V8BHE3/73
BZW04P5V8BHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04P5V8BHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04P5V8BHE3/73.pdf
Availability of BZW04P5V8BHE3/73
QUANTITY
BZW04P5V8BHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04P5V8BHE3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04P5V8BHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04P5V8BHE3/73
Related LinksBZW04P5V, BZW04P5V8BHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04P5V8BHE3/73 Details Description
Related parts for BZW04P5V8BHE3/73
REG 3.3V-5V 4A SIP HORZ HT datasheet.pdf
BARRIER CENTER POLY UB2 SERIES datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC UHF RECEIVER PLL TUNED 32-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 5POS 12' datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 12POS .050 SMD datasheet.pdf
TRANS RF NPN 30V 550MHZ SSM datasheet.pdf