Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384C2V4-HE3-08
BZX384C2V4-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384C2V4-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384C2V4-HE3-08.pdf
Availability of BZX384C2V4-HE3-08
QUANTITY
BZX384C2V4-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384C2V4-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZX384C2V4-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384C2V4-HE3-08
Related LinksBZX384C2, BZX384C2V4-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384C2V4-HE3-08 Details Description
Related parts for BZX384C2V4-HE3-08
CAP TANT 4.7UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1A TO92 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.6MHZ 10VSSOP datasheet.pdf
RETAINER FOR E51/E53 SERIES datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf