Fairchild Semiconductor BZX55C3V6
BZX55C3V6 picture photo
Mfg. Part Number
BZX55C3V6
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55C3V6.pdf
Availability of BZX55C3V6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX55C3V6 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55C3V6
Internal Part NumberEIS-BZX55C3V6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDie Dimension 02/Nov/2007
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55C3V6
Related LinksBZX5, BZX55C3V6 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX55C3V6 Details Description
Related parts for BZX55C3V6
CONN HEADER 60POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR SNGL TSOT23-8 datasheet.pdf
CABLE ASSY IPASS X4 M-M 38POS 5M datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
IC COMP VOLT PUSH-PULL DL 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 24 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf