NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84-B13,235
BZX84-B13,235 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84-B13,235
Brief Description
DIODE ZENER 13V 250MW SOT23
Datasheet Download
BZX84-B13,235.pdf
Availability of BZX84-B13,235
QUANTITY
BZX84-B13,235 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84-B13,235
Internal Part NumberEIS-BZX84-B13,235
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23 (TO-236AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84-B13,235
BZX84-B13,235 Details Description
Related parts for BZX84-B13,235
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 25.5X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC SMC datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 5SIP datasheet.pdf
2.5 W/B CONN TPA-13P datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1A 196 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR datasheet.pdf