Diodes Incorporated BZX84B3V6-7-F
BZX84B3V6-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B3V6-7-F
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23
Datasheet Download
BZX84B3V6-7-F.pdf
Availability of BZX84B3V6-7-F
QUANTITY
BZX84B3V6-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B3V6-7-F
Internal Part NumberEIS-BZX84B3V6-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingDigi-Reel®
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B3V6-7-F
Related LinksBZX84B, BZX84B3V6-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84B3V6-7-F Details Description
Related parts for BZX84B3V6-7-F
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 80W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 10MW RPSM datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf