Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C7V5-G3-18
BZX84C7V5-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C7V5-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C7V5-G3-18.pdf
Availability of BZX84C7V5-G3-18
QUANTITY
BZX84C7V5-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C7V5-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZX84C7V5-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C7V5-G3-18
Related LinksBZX84C7, BZX84C7V5-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C7V5-G3-18 Details Description
Related parts for BZX84C7V5-G3-18
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 28BIT SOT802 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf