Fairchild Semiconductor BZX85C47
BZX85C47 picture photo
Mfg. Part Number
BZX85C47
Brief Description
DIODE ZENER 47V 1W DO41
Datasheet Download
BZX85C47.pdf
Availability of BZX85C47
QUANTITY
BZX85C47 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX85C47
Internal Part NumberEIS-BZX85C47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±6%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX85C47
Related LinksBZX8, BZX85C47 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX85C47 Details Description
Related parts for BZX85C47
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
LED TRIPLE 1.1W PURE WHITE 60DEG datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 2A datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf