TDK Corporation C0402C0G1C820G
C0402C0G1C820G picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C820G
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C820G.pdf
Availability of C0402C0G1C820G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C820G Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C820G
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C820G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C820G
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C820G Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C820G Details Description
Related parts for C0402C0G1C820G
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X7S 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 112MA 40 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 20POS SMD datasheet.pdf