KEMET C0402C122K5RACTU
C0402C122K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C122K5RACTU
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C122K5RACTU.pdf
Availability of C0402C122K5RACTU
QUANTITY
C0402C122K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C122K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C122K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C122K5RACTU
Related LinksC0402C12, C0402C122K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C122K5RACTU Details Description
Related parts for C0402C122K5RACTU
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A DL .163 TIN datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" SLD datasheet.pdf
FINGER COVER FOR 16POS BLOCKS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN ETHERNET 4POS REAR/SCREW MT datasheet.pdf