TDK Corporation C0603C0G1E3R3B030BG
C0603C0G1E3R3B030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E3R3B030BG
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E3R3B030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E3R3B030BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E3R3B030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E3R3B030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E3R3B030BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E3R3B030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E3R3B030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E3R3B030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E3R3B030BG
CONN HEADER 6POS .165 RT ANG TIN datasheet.pdf
FILTER LINE 0.5MH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
IC TONE GENERATR LP CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
IC CNTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf