KEMET C0603C220C8GACTU
C0603C220C8GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C220C8GACTU
Brief Description
CAP CER 22PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C220C8GACTU.pdf
Availability of C0603C220C8GACTU
QUANTITY
C0603C220C8GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C220C8GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C220C8GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C220C8GACTU
Related LinksC0603C22, C0603C220C8GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C220C8GACTU Details Description
Related parts for C0603C220C8GACTU
IC REG CTRLR PSH-PULL PWM 8TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 5V 120W datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
27MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY DUAL SZB16 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf