KEMET C0603C470F4GACTU
C0603C470F4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C470F4GACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C470F4GACTU.pdf
Availability of C0603C470F4GACTU
QUANTITY
C0603C470F4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C470F4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C470F4GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C470F4GACTU
Related LinksC0603C47, C0603C470F4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C470F4GACTU Details Description
Related parts for C0603C470F4GACTU
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V 12V 2.5A 30W PCB datasheet.pdf
POT 220K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT BLU datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf