KEMET C0603X103K5RACAUTO
C0603X103K5RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0603X103K5RACAUTO
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603X103K5RACAUTO.pdf
Availability of C0603X103K5RACAUTO
QUANTITY
C0603X103K5RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X103K5RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0603X103K5RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X103K5RACAUTO
Related LinksC0603X103, C0603X103K5RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0603X103K5RACAUTO Details Description
Related parts for C0603X103K5RACAUTO
CONN HEADER 12POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS50K/MC50F/MCG50K datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A TO220AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
THERMAL PAD TO-3 .015" SP2000 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS 0.156 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 4CH I2C SOT23-8 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
63/37 381 5C 0.56MM 0.25KG AM datasheet.pdf