TDK Corporation C0603X6S0J222M030BA
C0603X6S0J222M030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603X6S0J222M030BA
Brief Description
CAP CER 2200PF 6.3V X6S 0201
Datasheet Download
C0603X6S0J222M030BA.pdf
Availability of C0603X6S0J222M030BA
QUANTITY
C0603X6S0J222M030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X6S0J222M030BA
Internal Part NumberEIS-C0603X6S0J222M030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X6S0J222M030BA
Related LinksC0603X6S0, C0603X6S0J222M030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X6S0J222M030BA Details Description
Related parts for C0603X6S0J222M030BA
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 24" datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 68PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 28 AWG 1000 FT RD datasheet.pdf